Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

Blondynka na budowie

wpisy na blogu

Po wizycie w Archipelagu

Blog:  naszasielanka
Data dodania: 2011-03-22
wyślij wiadomość

Podreptałam dzisiaj do biura, aby więcej szczegółów o projekcie sie dowiedzieć. Skonsultowałam parę zmian, które chcemy wprowadzić, jeszcze raz dopytałam sie o konserwatora zabytków, rekuperację.

Jeżeli chodzi o konserwatora, to Pan poradził mi żebym jednak zasięgnęła jego opini, podobno wystarczy 10 min spotkanie. Szkoda tylko, że dostepu do koserwatora bronia 3 panie w wieku postbalzakowskim i nijak nie jestem w stanie przebic sie przez tę zaporę :(

Wypytałam o szczegóły pakietu energooszczędnego i dowiedziałam się, że projekt wentylacji, które oferuje biuro dotyczy jedynie rekuperatorów firmy Zehnder. W związku z tym mam pytanie. Czy ktoś może wie co to za firma? Interesuje mnie jakość, koszty, serwis. Stronę maja ładną, ale żadnych cen znaleźć nie mogę.

Chciałam jeszcze pchnąć sprawę studni, ale w firmie geologicznej, do której poszłam nie było nikogo, więc niczego nie załtwaiłam.

Mam wrażenie, że na na ten tydzień limit działań wyczerpaliśmy, w sobotę mieliśmy się spotkać z nasza Panią
Architekt, ale niestety musimy jechać do Wałbrzycha na pogrzeb :(

 

Jak wybrać materiały scienne?

Blog:  naszasielanka
Data dodania: 2011-03-19
wyślij wiadomość

Wreszcie udało mi sie znaleźć porównanie gazobetony, pustaków ceramicznych i silikatów.Pochodzi ono ze strony www.dom.pl/materialy-scienne-jak-wybrac.html

Wybór materiału ściennego jest jednym z częstszych problemów zaprzątających głowę inwestora. To o ten materiał pyta najczęściej odwiedzając hurtownie budowlane, mimo, że jego wartość w stosunku do całej inwestycji nie jest wysoka i stanowi zaledwie 5-8% kosztów całej budowy.

Chcąc uprościć wybór poniżej przedstawione zostanie porównanie trzech najpopularniejszych obecnie na rynku materiałów przeznaczonych do wznoszenia murów:

Gazobeton
Gazobeton
Silikat
Silikat
Ceramika porotyzowana
Ceramika porotyzowana

Nie będzie to jednak porównanie kosztów zakupów poszczególnych materiałów. Ponieważ, budowa domu jednorodzinnego często jest inwestycją życia oraz biorąc pod uwagę wspomniany już niewielki koszt materiałów ściennych w wartości całej inwestycji, należałoby poszukać naprawdę istotnych cech, które pozwoliłyby dokonać optymalnego wyboru.

Bardzo często zdarza się tak, że w zakupionym projekcie domu, materiał, z którego mają być wzniesione ściany narzucony jest przez projektanta. Należy pamiętać o tym, że w większości przypadków zmiana materiału ściennego nie pociąga za sobą konieczności wprowadzenia korekty w projektach, a jedynie kontaktu z architektem lub inną osobą uprawnioną do zmiany w tym zakresie. Często również na wybór materiału ściennego ma wpływ własne przekonanie, przyzwyczajenia, doświadczenie w budowaniu rodziny czy znajomych. Spróbujmy, więc zapoznać się z poszczególnymi materiałami, aby mieć pewność, że dokonaliśmy najlepszego możliwych wyboru.

Mimo, że nie będziemy tu porównywać cen różnych materiałów trzeba o nich wspomnieć, ponieważ, pierwszym i chyba najczęściej zadawanym sobie przez inwestora pytaniem jest: Ile kosztuje ściana? I tu nasuwa się pierwsza i bardzo istotna uwaga! Jeżeli zamierzamy porównywać ceny materiałów ściennych należy ujednolicić jednostkę miary i dopiero koszt takiej jednostki używać jako składnik w analizach. Najlepszą w tym wypadku jednostką wydaje się 1m². Pytając, więc o ceny materiałów nie pytajmy o cenę 1 sztuki. Pytajmy zawsze o cenę 1m² muru lub w ostateczności, jakie jest zużycie danego materiału na 1m² muru. Ta zasada tyczy się i sprawdza w przypadku każdego etapu w procesie budowania np. ściana fundamentowa (bloczek betonowy), strop gęstożebrowy (pustaki TERIVA). Jednak porównanie cen poszczególnych materiałów nie powinno kończyć analizy wyboru materiału, z którego chcemy wznosić ścianę. Może się, bowiem okazać, że inne właściwości zmienią całkowicie pogląd na dany materiał. Poniższe tabele i opisy są próbą przedstawienia oraz przybliżenia cech materiałów, które poza ceną mogą zaważyć na jego wyborze.

Główne składniki i proces produkcji

Gazobeton
Gazobeton
Głównym składnikiem gazobetonu jest spoiwo. W produkcji jest nim najczęściej cement i wapno. Spoiwo ma za zadanie zespolenia kruszywa piasku, z którego powstaje biały gazobeton, lub piasku z dodatkiem popiołów lotnych, po zastosowaniu, których powstaje gazobeton szary. Do tych składników dodawany jest spulchniacz – proszek lub pasta aluminiowa, która poprzez silną reakcję z wapnem powoduje powstanie zamkniętych porów w strukturze. Stąd nazwa beton komórkowy. Pory te zapewniają właściwości termoizolacyjne gazobetonu. Po uformowaniu bloki trafiają do autoklawy gdzie dojrzewają w wysokiej temperaturze.
Silikat
Silikat
Produkowany jest z piasków kwarcowych i wapna (stara nazwa bloczki wapienno-piaskowe). Najbardziej naturalne materiały oraz proces produkcji sprawia, że materiał ten odznacza się najmniejszą promieniotwórczością ze wszystkich tu porównywanych. Duża zawartość wapnia sprawia, że przez zasadowy odczyn silikaty są odporne na wszelkiego rodzaju grzyby i pleśnie. Uformowane bloki są prasowane pod dużym ciśnieniem, co zapewnia ich dokładne wyprofilowanie.
Ceramika porotyzowana
Ceramika porotyzowana
Podstawowy składnik to glina. Jakość gliny decyduje o jakości wyrobu. Szczególną rolę odgrywa tu zawartość margla, którego zbyt duża ilość może w procesie wypalania doprowadzić do spękań i obniżenia właściwości wytrzymałościowych wyrobu. Glinę miesza się z kruszywem – piaskiem. Ceramikę porotyzowaną od tradycyjnej odróżnia dodatek mączki drzewnej lub trocin, które ulegają spaleniu w procesie wypalania, przez co powodują powstanie porów w strukturze wyrobu. Podwyższa to właściwości termoizolacyjne gotowego elementu

Niejednego inwestora niepokoi również problem związany z promieniowaniem materiałów ściennych. Wymogi, co do emisji oraz zawartości szkodliwych izotopów promieniotwórczych określa: Prawo budowlane (Ust. z dn. 7 lipca 1994 r. ze zm.) oraz Prawo atomowe (Ust. z dn. 29 listopada 2000 r.). Promieniowanie jest również badane przez ITB oraz Państwowy Zakład Higieny (PZH). Tak, więc każdy dopuszczony do sprzedaży na terenie kraju produkt, musi spełniać wymogi podanych wyżej aktów prawnych, co z kolei oznacza, że jest całkowicie bezpieczny w użytkowaniu. W tabeli przedstawiona jest dopuszczalna wartość promieniowania oraz jego wartość dla poszczególnych materiałów.

materiał budowlany f1<1,2 f2<240Bq/kg
silikaty 0,16 20
beton komórkowy piaskowy 0,16 20
beton zwykły 0,22 24
keramzytobeton 0,36 32
ceramika 0,54 70
żużlobeton 0,56 80
beton komórkowy popiołowy 0,6 90

Budowa oraz struktura elementów

Gazobeton
Gazobeton
Porowata struktura gazobetonu sprawia, że jest on materiałem lekkim. Powoduje to, że bloki tego materiału mają w porównaniu z innymi duże rozmiary, co z kolei wpływa na szybkość wznoszenia muru. Niestety taka budowa sprawia też, że jest to materiał podatny na zawilgocenia i w związku z tym musi być chroniony przed długotrwałym wpływem czynników atmosferycznych takich jak opady. Budowa taka może mieć również wpływ uszkodzenia spowodowane transportem na plac budowy.
Silikat
Silikat
Silikat jest materiałem o dużej gęstości. Sprawia to, że jest waga jest największa z porównywanych. Dlatego też bloczki silikatowe mają mniejsze wymiary, co ułatwia ich wmurowanie przy dużej wadze. Zwarta budowa sprawia, że nasiąknięte w bardzo szybki sposób oddają wilgoć. Zaletą budowy jest również wytrzymałość, sprawiająca, że prawdopodobieństwo dostawy materiału na plac budowy w nieuszkodzonym stanie jest o wiele większe niż w przypadku innych.
Ceramika porotyzowana
Ceramika porotyzowana
Budowa i struktura ceramiki porotyzowanej sprawia, że zarówno jej ciężar jak i wymiary elementów są pomiędzy lekkim gazobetonem a zwartym silikatem. Jest to materiał, który podobnie jak porowaty gazobeton należy chronić przed wilgocią. Szczególnie ważne jest to w okresie obniżonych temperatur, kiedy pustaki narażone są na zamarznięcie zawartych w nich cząstek wody. Budowa takich pustaków (cienkie ścianki, kruchość) niestety sprawia, że bardzo łatwo ulegają uszkodzeniu w transporcie, przez co należy liczyć się ze sporymi odpadami z tego powodu.

Właściwości mechaniczne materiałów

Gazobeton
Gazobeton
Beton komórkowy produkowany jest w kilku rodzajach. Na rynku możemy spotkać się z gazobetonem odmiany 400, 500, 600 i 700. Liczby te oznaczają gęstość materiału wyrażoną w kg/m3. Tak, więc im niższa liczba w oznaczeniu odmiany, tym materiał jest lżejszy, w jego strukturze znajduje się więcej pustych przestrzeni (porów), co z kolei wpływa na lepsze właściwości termoizolacyjne, lecz gorsze właściwości wytrzymałościowe. Najbardziej rozpowszechnioną w budownictwie jedno- i wielorodzinnym jest odmiana 600. Stanowi ona kompromis między wytrzymałością materiału a jego właściwościami termoizolacyjnymi, co sprawia, że jej zastosowanie wydaje się najkorzystniejsze.
Silikat
Silikat
Wytrzymałość silikatów określa ich klasa. Liczba ta jest wytrzymałością materiału określoną w MPa. Silikaty produkowane są w dwóch rodzajach, które nadają materiałowi właściwości wytrzymałościowe. Bloczki w klasie 15 posiadają pionowe drążenia zmniejszające ich wagę. Występują również elementy produkowane w klasie 20. Są to elementy pełne. Wytrzymałości te pozwalają na wznoszenie z silikatów wielokondygnacyjnych budynków. Właściwości takie zawdzięczają one, opisanej już wcześniej, swojej pełnej budowie i zwartej strukturze.
Ceramika porotyzowana
Ceramika porotyzowana
Cechą wytrzymałości ceramiki jest tak jak w przypadku silikatu klasa wytrzymałości [MPa]. Pustaki ceramiczne produkowane są w dwóch klasach: w klasie 10 oraz klasie 15. Wytrzymałość taka sprawia, że jest to materiał, z którego również można wznosić kilkukondygnacyjne obiekty. W budownictwie indywidualnym można zastosować pustaki w klasie 10. Są one tańsze i z powodzeniem spełnią wymogi wytrzymałości stawiane w domach jednorodzinnych.

Właściwości fizyko-chemiczne

Na początek opisu tych własności pewna uwaga. Większość z inwestorów sugeruje się wyborem materiału ściennego w oparciu o jego ciepłochronność. Najlepszą izolacyjność opisywanych tu ma gazobeton. Trochę mniejszą termoizolacyjnością charakteryzuje się ceramika porotyzowana, najgorszą silikat. Własności te sprawiają, że izolacyjność gazobetonu izolacyjność ceramiki możliwe jest wznoszenie jednowarstwowych ścian zewnętrznych. Jednak czy jest to ważna cecha materiału? Izolacyjność cieplna warstwy nośnej ściany to zaledwie 15-25% izolacyjności całej przegrody, podczas gdy jej cena w stosunku do materiału ociepleniowego jest znacznie wyższa. Warto o tym pamiętać szczególnie, decydując się na wykonanie ścian zewnętrznych jako jednowarstwowe.

Znacznie ważniejszą a niedocenianą własnością muru jest jego dźwiękochronność. Ma ona duże znaczenie w przypadku izolowania wnętrza budynku od warunków zewnętrznych, jak również w sytuacji oddzielania od siebie dwóch pomieszczeń. Trzeba tu zaznaczyć, że najlepszym izolatorem hałasu jest materiał, którego struktura potrafi w skutecznie rozproszyć dźwięk. Takie właściwości mają materiały do dużej gęstości, a więc w tym przypadku silikat. Ta cecha pozwala zastosować jako zewnętrzną, ścianę z silikatu o grubości 18cm. Wynikają z tego dwie korzyści: obniżenie kosztów warstwy nośnej ściany oraz powiększenie powierzchni użytkowej budynku. Pozostałe materiały mają mniejsze zdolności dźwiękoizolacyjne.

Duża gęstość silikatu sprawia, że posiada on jeszcze jedną cechę, która wyróżnia go z pośród pozostałych materiałów. Jest to dobra akumulacyjność cieplna. Cecha ta sprawia, że materiał o większej gęstości wolniej się nagrzewa oraz wolniej od innych oddaje ciepło. Własność ta ma swoje zalety w okresie zimowym jak i letnim. W zimie nagrzane mury wolno oddają ciepło wpływając na utrzymanie temperatury w budynku oraz na komfort cieplny przebywających wewnątrz. W lato podczas wysokich temperatur mury pozostają chłodne, a ciepło nagromadzone podczas nagrzewania w ciągu dnia, oddają w nocy.

Materiał na budowie

Gazobeton
Gazobeton
Siporeks dzięki dużym wymiarom elementów sprawia, że muruje się z niego bardzo szybko. Na rynku funkcjonują dwa rodzaje gazobetonu. Można kupić gazobeton przeznaczony do murowania zaprawą tradycyjną. Wykonany jest on z mniejsza dokładnością. Bardziej popularny jest jednak gazobeton przeznaczony do klejenia zaprawą. Gotową workowaną zaprawę klejową rozrabia się mieszając ją z wodą. Elementy łączy się ze sobą cienką 3-4mm spoiną. Gazobeton jest materiałem, który daje się w bardzo łatwy sposób obrabiać na budowie. Do docinania elementów na wymiar lub do wycinania nawet skomplikowanych kształtów wystarczy posłużyć się ręczną piłą. Taka właściwość sprawia, że można ograniczyć do minimum odpady. Podobnie łatwo wykonuje się w tym materiale wszelkiego rodzaju bruzdy np.: na kable elektryczne czy rury kanalizacyjne.
Silikat
Silikat
Silikat jest materiałem ciężkim, w związku z tym bloczki mają małe wymiary. Podobnie jak w przypadku gazobetonu łączenie elementów odbywa się za pomocą cienkiej spoiny wykonanej z zaprawy klejowej. Bloki silikatu posiadają pióra i wpusty, co eliminuje konieczność wykonywanie spoin pionowych. Z racji tego, że jest to materiał o dużej gęstości docinanie, wykonywanie bruzd i wszelka obróbka musi się odbywać za pomocą elektronarzędzi: flex itp.
Ceramika porotyzowana
Ceramika porotyzowana
Pustaki muruje się na zaprawę tradycyjną. Zamierzając budować z tych elementów należy wiec przewidzieć na budowie potrzebny sprzęt: betoniarka, oraz zaopatrzyć się w cement i kruszywo. Wykonanie, więc takiej zaprawy jest bardziej pracochłonne i bardziej kosztowne. Ponadto należy pamiętać, że przy murowaniu taką zaprawą uwzględnić trzeba straty powstałe podczas narzucania zaprawy na mur (często część ląduje pod murem) oraz zaprawę, która wnika w wolne przestrzenie między ściankami pustaków. Poszczególne elementy łączy się na pióro i wpust, więc nie ma również konieczności wykonywania spoin pionowych. Problemem przy murowaniu z ceramiki jest jej obróbka. Kruchość materiału sprawia, że bardzo kłopotliwe jest jej docinanie oraz wykonywanie w nim bruzd, a kształtowanie bardziej skomplikowanych elementów np.: łuki wręcz niemożliwe. Powstaje przy tym dużo odpadów, których nie da się w żaden sposób wykorzystać.

Wykończenie muru

Gazobeton
Gazobeton
Silikat
Silikat
Zastosowanie bloczków gazobetonowych i silikatowych będzie miało taki sam wpływ na konieczność zastosowania metody wykończenia muru. Oba te materiały mają regularne kształty oraz gładkie ścianki. Oba też przeznaczone są do klejenia na zaprawę klejową, co sprawia, że spoiny mają zaledwie ok. 3mm. Dzięki temu ściana wymurowana z gazobetonu lub silikatów wymagała będzie zastosowania cienkowarstwowego tynku lub przy starannym wykonaniu jedynie gładzi, do wyrównania jej powierzchni.
Ceramika porotyzowana
Ceramika porotyzowana
W przeciwieństwie do pozostałych dwóch materiałów ścianki pustaków ceramicznych nie są gładkie. Maja pionowe żłobienia. Ponadto murowane są na zaprawę tradycyjną, co sprawia, że powstają spoiny o grubości 10-15mm, Są to często miejsca nierówności wymagające dodatkowego obrobienia. Budowa taka wymusza na inwestorze zastosowania grubszej warstwy tynku, co pośrednio wpływa na koszt wykonania muru (większa robocizna, większe zużycie materiału).

Użytkowanie

Ostatnią z omawianych cech jest użytkowanie, czyli sprawdzenie w praktyce materiału wybranego przez inwestora. Ta właściwość często nie jest brana pod uwagę przez budujących. Jednak takie wybiegniecie w przyszłość również może pomóc w wyborze.

Gazobeton
Gazobeton
Silikat
Silikat
Są to materiały pełne. Wiercenie w nich otworów, osadzanie kołków rozporowych czy nawet wbijanie gwoździ nie stanowi problemów. Zawieszenie lub przymocowanie do ściany jakiegoś elementu nie powinno więc być kłopotliwe.
Ceramika porotyzowana
Ceramika porotyzowana
Cienkie i kruche ścianki pustaków sprawiają, że efektem wiercenia w nim otworu może być ich zniszczenie. Należy, więc w takich sytuacjach zachować ostrożność. Samo wiercenie nie wystarcza, aby osadzić w pustaku np. kołek rozporowy. Aby zawiesić na ścianie półkę lub szafkę należy zastosować odpowiednie mocowania: specjalistyczne środki do iniekcji wypełniające wolne przestrzenie wewnątrz pustaka, specjalistyczne kołki montażowe itp.

Oszacowanie rzeczywistych kosztów wykonania 1m² muru może okazać się bardzo trudne. Okazuje się, bowiem że nie jest to tylko koszt materiału (pustaka lub bloczka oraz zaprawy), robocizny, kosztów wypożyczenia i użytkowania potrzebnego sprzętu. Wybór materiału, z którego wznoszony będzie mur determinuje wybór technologii, materiałów pomocniczych, konieczność liczenia się z określonymi stratami, odpowiednim wykończeniem i w końcu z użytkowaniem. Wszystkie te właściwości mogą się okazać bardzo ważnymi czynnikami wpływającymi na ostateczny koszt inwestycji. Mimo, że przełożenie ich na konkretne wartości liczbowe może być bardzo trudne i pracochłonne warto przemyśleć swój wybór oraz przeanalizować dokładnie wszystkie informacje.

Głównym składnikiem gazobetonu jest spoiwo. W produkcji jest nim najczęściej cement i wapno. Spoiwo ma za zadanie zespolenia kruszywa � piasku, z którego powstaje biały gazobeton, lub piasku z dodatkiem popiołów lotnych, po zastosowaniu, których powstaje gazobeton szary. Do tych składników dodawany jest spulchniacz – proszek lub pasta aluminiowa, która poprzez silną reakcję z wapnem powoduje powstanie zamkniętych porów w strukturze. Stąd nazwa beton komórkowy. Pory te zapewniają właściwości termoizolacyjne gazobetonu. Po uformowaniu bloki trafiają do autoklawy gdzie dojrzewają w wysokiej temperaturze.
Autor: mgr inż. Piotr Purzycki
Realbud Sp. z o.o.

Materiały

Blog:  naszasielanka
Data dodania: 2011-03-18
wyślij wiadomość

Jakieś mam skrzywienie ekologiczne, najlepiej żeby wszystko było eko.

Jakieś mam skrzywienie ekologiczne, najlepiej żeby wszystko było eko.

Wybierając materiały na dom, najważniejsze jest aby materiał był zdrowy i naturalny, Takim materiałem są silikaty. Znalazłam info na temat tego materiału, brzmi zachęcająco.

 

Zalety silikatów

Natura i zdrowie

 

Silikaty czyli wyroby wapienno-piaskowe (wapienno-krzemowe) są produkowane wyłącznie z naturalnych surowców takich jak piasek (90%), wapno (7%) oraz woda (3%). Podczas produkcji piasek i wapno nasycone parą wodną twardnieją tworząc „sztuczny kamień” o dużej wytrzymałości.

Silikaty są wyrobami ekologicznymi, nie emitują żadnych szkodliwych związków, a pod względem promieniotwórczości naturalnej zaliczane są do najbezpieczniejszych materiałów budowlanych. Podczas produkcji nie są dodawane jakiekolwiek surowce czy związki chemiczne szkodliwe dla środowiska naturalnego. Materiał po rozbiórce może być zmielony i ponownie użyty do produkcji, natomiast umieszczony w gruncie jako gruz nie powoduje jego skażenia. Silikaty są materiałem o najniższym poziomie zawartości szkodliwych pierwiastków promieniotwórczych – kilkakrotnie niższym od tego którym charakteryzują się inne popularnych materiały budowlane.

Stężenie pierwiastków promieniotwórczych określane jest dwoma współczynnikami, które nie mogą być większe niż f1<1,2 Bg/kg, f2<240 Bg/kg w silikatach wartości te wynoszą f1<0,16 Bg/kg, f2<20 Bg/kg, czyli wartości o wiele niższe niż wymagane. 

Wytrzymałość

Silikaty mają najwyższą wytrzymałość na ściskanie spośród materiałów budowlanych wykorzystywanych do wznoszenia ścian murowanych, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom budynków. Najczęściej produkowane są w klasach wytrzymałości 15MPa, 20MPa, 25MPa. Jeżeli jest taka potrzeba, na zamówienie można wyprodukować bloczki w wyższych klasach – nawet 35 MPa. Można z nich wznosić budynki o wysokości nawet do kilkunastu kondygnacji, bez potrzeby wzmacniania elementami żelbetowymi. Odpowiednią sztywność konstrukcji budynku zapewnia się poprzez prawidłowe wykonanie połączeń ścian i sztywność stropów.

Duża wytrzymałość na ściskanie ma również znaczenie w niskich budynkach, można projektować duże przestronne pomieszczenia bez konieczności znacznego pogrubiania ścian. 

 




Izolacyjność akustyczna

Ochrona przed hałasem jest wymaganiem, które musi być spełnione w każdym budynku, a w szczególności w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Z silikatów można w łatwy sposób wybudować ściany budynku o wysokiej izolacyjności akustycznej, gwarantując ciszę wewnątrz pomieszczeń. Izolacyjność akustyczna ścian rośnie wraz z ich masą, dlatego duża masa silikatów jest ich ważną zaletą. Aby spełnić obowiązujące wymagania normowe (np. 50dB dla ściany międzymieszkaniowej) jednowarstwowa ściana wewnętrzna rozdzielająca powinna mieć grubość minimum 24cm przy zastosowaniu bloczków drążonych SILIKAT N24, SILIKAT N25 oraz 18cm przy zastosowaniu bloczków SILIKAT A. Zastosowanie elementu murowego SILIKAT A PLUS grubości 18cm daje możliwość osiągnięcia izolacyjności akustycznej na poziomie powyżej 53dB, przy grubości 25cm można osiągnąć izolacyjność akustyczną na poziomie R’A1 ok. 57 dB. Wszystkie rodzaje ścian zewnętrznych wykonanych w systemie Nowoczesne SILIKATY spełniają wymagania ochrony przed hałasem stawiane przed ścianami zewnętrznymi. 

Ściany z silikatów bardzo dobrze akumulują ciepło, umożliwiając zniwelowanie skutków szybkich zmian temperatury w zimie przy spadku, a latem przy wzroście temperatur na zewnątrz budynku. Swoją dobrą zdolność do akumulacji ciepła zawdzięczają swojej dużej gęstości od 1400 do 2000 kg/m3.

W zimie dokładne przewietrzenie pomieszczeń w prawidłowo ogrzanym budynku ze ścianami z silikatów nie powoduje obniżenia temperatury powietrza, a w przypadku przerw w ogrzewaniu zmagazynowane w ścianach ciepło przez długi czas gwarantuje utrzymanie temperatury w pomieszczeniach. 

Niska nasiąkliwość

Niska nasiąkliwość silikatów (około 16%) pozwala na wykonanie z silikatów ścian elewacyjnych. Większość materiałów budowlanych stosowanych do wykonywania ścian należy możliwie szybko otynkować. Ściany zewnętrzne z silikatów można bez obaw pozostawić jako nieotynkowane. Nie ulegną one degradacji pod wpływem czynników atmosferycznych. O tym, że silikaty można stosować bez ograniczeń w środowisku mokrym i wilgotnym mówi Polska Norma PN-B-03002:2007.

 

Dokładność wymiarów

Dokładność wymiarowa elementów murowych silikatowych oraz systemowe rozwiązania pozwalają na wyeliminowanie podczas budowy pracochłonnych docięć oraz murowanie zarówno na cienką spoinę (klejenie) jak też grubą spoinę (tradycyjnie). Mur z silikatów ma bardzo dużą odporność na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Prawidłowo wykonane mury z silikatów ze względu na dokładności wymiarowe poszczególnych bloczków stanowią bardzo dobre podłoże do układania płytek ceramicznych i uzyskania prostych i równych powierzchni. Mur z silikatów jest bardzo dobrym podłożem do prostego mocowania nawet znaczących obciążeń, co jest bardzo ważne szczególnie w okresie eksploatacji. 

Dobry klimat pomieszczeń

 

Ze względu na silny odczyn zasadowy silikaty posiadają wysoką odporność na korozję biologiczną, zapobiegają rozwojowi grzybów i flory bakteryjnej. Korzystny współczynnik paroprzepuszczalności i wysoka akumulacja ciepła korzystnie wpływają na stabilizację wilgotności i temperatury powietrza w pomieszczeniach. Szczególnie jest to odczuwalne w czasie letnich upałów. 

Mrozoodporność

Silikaty, są materiałem odpornym na działanie czasu i warunków klimatycznych. Odznaczają się wysoką trwałością określaną jako odporność na cykliczne zamrażanie i odmrażanie (50 cykli), a więc doskonale nadają się do wznoszenia nieotynkowanych ścian zewnętrznych. Mury z silikatów można pozostawić nieotynkowane, ponieważ warstwa elewacyjna jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne w ciągu całego roku.

Zastosowanie silikatów jako wyrobów licowych potwierdziło się w tysiącach budynków inwentarskich, magazynowych itp. Bardzo często w Szwajcarii, Holandii i Niemczech z silikatów wykonywane są nieotynkowane ściany zewnętrzne lub wewnętrzne ekskluzywnych budynków mieszkalnych. 

Bezpieczeństwo pożarowe

Silikaty są materiałem niepalnym o najwyższej klasie reakcji na ogień A1 (wyroby zaliczane do klasy A1 muszą spełniać najostrzejsze wymagania stawiane wyrobom budowlanym).

Ściany wykonane z silikatów nie biorą udziału w rozwoju pożaru w żadnej jego fazie nawet w pożarze rozwiniętym. Podczas pożaru nie wydzielają się żadne substancje szkodliwe. Nie występuje ryzyko rozgorzenia, powstania płonących kropli.

W przypadku pożaru, budynek wykonany z silikatów daje największą szansę na ewakuację ludzi, zwierząt jak również bezpieczeństwo ekip ewakuacyjnych. Już ściana grubości 18cm wykonana z silikatów wytrzymuje pod pełnym obciążeniem bezpośrednie oddziaływanie ognia przez 4 godziny.

Info pochodzi ze strony: www.grupasilikaty.pl

 

Jak dla mnie info bardzo wyczerpujące, szukam podobneego           o Porothermie i wtedy ostatecznie zdecydujemy                                                                                                                                                                                                                                                                                            

uff. czyli kroczek do przodu...

Blog:  naszasielanka
Data dodania: 2011-03-17
wyślij wiadomość

Był geodeta, przywiózł mapkę, śliczną bialuką z tajemniczymi numerkami i wreszcie znamy dokładne wymiary działki:

dłuższe boki mają: 41,17m i 47, 53m

krótsze: 20, 05m 24,44m,

oraz ścięcie na zakręt - 7,97

Rozmwawiałam też z architektką i umówiłyśmy się na przyszłą sobotę na ustalanie detali.

Mam nadzieję, że we wtorek uda mi się pojechać do biura Archipelagu na konsulatacje w sprawie projektu. Chcę omówic kwestię materiałów. Ytong nam nie odpowiada, chcemy albo porotherm albo silikaty chiałabym usłyszeć jakie jest ich zdanie na ten temat.

Ale to czy pojadę zależy oczywiście od moich dzieci, a raczej od stanu ich zdrowia, póki co walczymy z okrutnymi katarami :(

Czas zakasać rękawy...

Blog:  naszasielanka
Data dodania: 2011-03-13
wyślij wiadomość

W zeszły wtorek dzwonił geodeta, że ma zrobioną mapkę, ma nam ja przywieźć jak będzie jechał do W :) Czekamy...pieniądze czekają, dziadek w gotowości...

Do tego dziadek zaoferował się, że pojedzie do O i zawiezie wszystkie wnioski, chociaż tyle, bo nam bardzo ciężko dojechać do urzędów do 15, a pocztą nie chcemy wysyłać, bo w razie jakichś błędów cały ten proces bardzo sie wydłuża.

I chyba wreszcie projekt wybraliśmy (Wisenka 2G z Archipelagu) co prawda trochę przytłacza mnie publikowany kosztorys, ale to duży dom, więc i kosztować troche więcej musi :(

Pojutrze zamierzam dzwonić do pani architekt i skonsultować z nią ten projekt.

naszasielanka
ranga - mojabudowa.pl mistrz
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 92285
Komentarzy: 826
Obserwują: 61
On-line: 9
Wpisów: 112 Galeria zdjęć: 163
Projekt WISIENKA G2
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem z piwnicą
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - somewhere in the universe
ETAP BUDOWY - VI - Instalacje wewnętrzne
ARCHIWUM WPISÓW
2013 marzec
2013 luty
2013 styczeń
2012 grudzień
2012 listopad
2012 wrzesień
2012 lipiec
2012 czerwiec
2012 maj
2012 kwiecień
2012 marzec
2012 luty
2012 styczeń
2011 grudzień
2011 listopad
2011 październik
2011 wrzesień
2011 sierpień
2011 lipiec
2011 czerwiec
2011 maj
2011 kwiecień
2011 marzec
2011 luty
2011 styczeń

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik